4 Milyarderden Bitcoin Fiyatını Etkileyecek Piyasa Yorumları!

Yakın zamanda, dört milyarder isim Bitcoin fiyatını etkileyecek gelişmelere, özellikle FED’in faiz artırımına dair açıklamalar yaptı. İşte ünlü isimlerin piyasa değeri ile en büyük kripto para birimini etkileyen gelişmelere yönelik açıklamaları…

Milyarder isim: FED, faiz oranlarını düşürecek

“Bond Kralı” lakaplı milyarder Jeffrey Gundlach, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yakında faiz oranlarını önemli ölçüde düşüreceğini tahmin etti. Yorumlarına “Kırmızı alarm resesyon sinyalleri” diye ekledi ve iki yıl ve üzeri tüm ABD Hazine getirilerinin “fed fon oranının çok altında” olduğuna dikkat çekti. Yatırım yönetimi şirketi Doubleline’ın CEO’su ve CFO’su Jeffrey Gundlach, FED’in yakında faiz oranlarını önemli ölçüde düşürmesini bekliyor. Gundlach, 2011’de Barron’s dergisinin kapağında “Yeni Bond Kralı” olarak göründükten sonra “Bond Kralı” lakabını aldı. Forbes’a göre, şu anda net serveti 2.2 milyar dolar. Milyarder Cuma günü tweet’inde  aşağıdaki ifadeleri kullandı:

FED’in yakında faiz oranlarını önemli ölçüde düşüreceğini tahmin ediyorum. Ancak böyle zamanlarda yaklaşık yüzde 30’unda yanılırım, bu yüzden herhangi bir karar verme sürecinde bunu hesaba katın.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere FED, bankacılık krizine rağmen bu hafta faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırdı. Bu gelişme, Bitcoin fiyatı ile genel kripto piyasasını etkiledi. Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürmesini beklemediğini söyledi. Gundlach, farklı bir tweet’te, tüm tahvillerin, federal fon oranının oldukça altında olduğunu söyledi. Daha kısa vadeli Hazine tahvillerinin getirileri, daha uzun vadeli tahvillerin getirilerinin üzerine çıktığında getiri eğrisi ters çevrilir.

Durgunlukta “acı verici sonuçlar” olabilir

Gundlach geçtiğimiz günlerde yaptığı son faiz artışının FED’in son artışı olacağını söyledi. Şubat ayında, milyarder bir sonraki durgunlukta acı verici sonuçlar konusunda uyardı. Birçok kişi Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesini istiyor. Tesla ve Twitter CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz Cuma günü Fed’in “verilerinde çok fazla gecikmeyle çalıştığını” tweetledi ve faiz oranlarının “hemen düşmesi gerektiğini” belirtti. Gundlach gibi Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz da Fed’in faiz oranlarını “düşündüğümüzden daha erken” indirmesini bekliyor.

Bu arada, bir dizi insan ABD’de ciddi bir durgunluk öngörüyor. Ünlü ekonomist David Rosenberg geçen hafta bir durgunluk uyarısında bulundu. Ekonomist ve altın hayranı Peter Schiff bu hafta enflasyonun çok daha kötüye gitmek üzere olduğunu, Amerikalıların yaşama maliyetlerinin hiç bu kadar artış yaşamadığını söyledi.

Uzmanlar Bitcoin ve altcoin’leri etkileyebilecek gelişmelere dikkat çekiyor

Diğer yandan Starwood Capital Group’un başkanı ve CEO’su milyarder Barry Sternlicht, Perşembe günü CNBC ile yaptığı röportajda ABD ekonomisinin durumunu tartıştı. FED’in Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırmasının ardından Sternlicht, Fed’in bankacılık krizini gerekçe göstererek faiz oranlarını artırmayı bırakması gerektiğini yineledi. Son zamanlarda, Silicon Valley Bank ve Signature Bank dahil olmak üzere birçok büyük banka iflas etti. Sternlicht, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Tahvil piyasası size ne olacağını söylüyor. Tahvil piyasası haklı. Faiz oranlarının düşmesi gerekiyor. Ekonomi patlamak üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir