Arkadaşından borç aldı, arsasını sattı, üstüne kredi çekip verdi; işte Erzan’a 13 milyon 900 bin doları elden veren Arda Turan’ın ifadelerinin tamamı!

“Yüksek kârlı gizli fon” vaadiyle yaşanan dolandırıcılıkla ilgili yargılama süreci başlayan davanın müştekilerinden eski futbolcu ve teknik direktör Arda Turan ifadesinde, Denizbank Levent Şube Müdürü Seçil Erzan‘a arkadaşından borç alarak ve arsasını satarak 8 milyon dolar götürdüğünü söyledi. Turan, Erzan’a toplamda 13 milyon 900 bin doları parça parça olarak verdiğini, 6 milyon 400 bin dolarını geri alabildiğini aktardı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından nisan ayında başlatılan soruşturma kapsamında; aralarında Fatih Terim, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera, Selçuk İnan ve Emre Çolak gibi isimlerin de bulunduğu onlarca kişinin, Denizbank şube müdürü Seçil Erzan tarafından yüksek kazanç vaadiyle dolandırıldığı iddiası Türkiye’nin gündemine oturdu.

Savcılığa şikâyetçi olan isimlerin iddianamede yer alan ifadelerinde; şüpheli Seçil Erzan’ın kendilerine yüksek kâr getirisi bulunan güvenilir bir fon olduğunu ve yine kamuoyunda tanınmış Fatih Terim, Hakan Ateş gibi isimlerin bu fona dahil olduğunu söyleyerek para yatırmaya ikna ettiği belirtildi.

Mahkemede futbol dünyasının önemli isimlerinden Selçuk İnan, Arda Turan, Emre Belözoğlu ve Emre Çolak da ifade verdi. Bu zamana kadarki ifadelere ve iddialara göre en fazla para kaybı yaşayan isim olan Arda Turan, mahkemede “Yıllardır çalışıp kazandığım bütün paramı, emeğimi Seçil Erzan beni kandırarak yok etmiştir” dedi. İşte toplamda 7 milyon 500 bin lirasını geri alamayan Arda Turan’ın ifadesinin tamamı:

“Seçil Erzan’ı tanımam etmem fakat Denizbank’a güvenim vardı”

(Arda Turan’ın savcılığa verdiği ifade)

Seçil Erzan uzun yıllardır Denizbank Florya Şube Müdürü olarak tanıdığım bir kişidir. Yaklaşık 8-10 ay kadar önce Seçil Erzan beni telefonla arayarak maddi konulardan bahsetti. Daha doğrusu başta çok önemsememiştim ama çok sık arayıp sürekli “bana mevduat getir” şeklinde sözler sarf etti. Seçil Erzan daha önce Florya Denizbank Şube Müdürü olup sürekli Galatasaray Kulübündeki futbolcular ile bankacılık işlemleri ile yakın temasları bulunan bir kişidir. Daha doğrusu Seçil Erzan’ı tanımam etmem fakat Denizbank’a güvenim vardı. Hakan Ateş’i de ortak dostlarım sebebiyle bilip güvenirdim.

“7 ay önce kendisine 3 milyon dolar elden verdim çünkü öncesinde bana bir fondan bahsetmişti”

Seçil Erzan’ın da çok sık aramasından artık bunalmıştım. Bu sebeple yaklaşık 7 ay kadar önce kendisine 3.000.000 USD elden verdim çünkü öncesinde Seçil Erzan bana bir fondan bahsetmişti. Benden aldığı parayı bu fona yatıracağını söyledi. Bu fonun Denizbank bünyesinde kurulmuş Hakan Ateş’e ait bir fon olduğunu söyledi. Bundan çok fazla insanın kazanç sağladığını dile getirdi. Örneğin 500.000.000 USD’lık bir fon var banka bu parayı aylık çalıştırıyor ve bunun sonucunda bir kazanç elde ediyor ve bu fona kim ne kadar yatırdıysa ona göre kazanç sağlayacak, bu bir faiz değil” diyerek beni tam olarak kandırdı.

“3 milyon doları Pelit Pastanesi’nde elden verdim, 1 ay sonra 1 milyon dolar nakit parayı elen verip ‘Fon çalıştı, payına bu düştü’ dedi”

Ben de 3.000.000 USD’yi parayı elden Denizbank Levent Şube’sinin yan tarafından bulunan Pelit Pastanesinde elden teslim ettim. Yaklaşık 1 ay sonra Seçil Erzan bana 1.000.000 USD nakit parayı elden verdi. Bunu verirken de fon çalıştı ve payına bu düştü. Zaten ben parayı verirken bana bunun sıfır risk taşıyan Denizbank içerisindeki en güvenli fon olduğunu söylemişti. İlerleyen süreçte yine beni sürekli aramalarına devam etti.

Seçil Erzan’ın Arda Turan hakkındaki ilk ifadesi:

“Arda Turan’ı Florya Şube müdürü olduğum dönemde Galatasaray Spor Kulübü ile birlikte çalışıyorduk. Bütün futbolcuları da müşterimiz olsun ya da olmasın hepsini tanırdım. Bir gün Arda Turan’ı aradım ve şubeye davet ettim. Kendisine ” bir fon var, 5 koyup 10 alıyorsun ancak acil para gerekli” şeklinde sözler sarf ettim. Arda Turan bana çok yardımcı oldu. Yurt dışından para getirdi. Evini satıp bana para getirdi. Hatırladığım kadarıyla 6.000.000 TL para almıştım. Ancak bu zamana kadar ödeme yaptım. Ana parayı kesinlikle Arda Turan’a geri ödedim. Sadece vaad ettiğim fazladan parayı ödeyemedim.”

Seçil Erzan’ın Arda Turan hakkındaki ikinci ifadesi:

“Arda Turan benim son dönemde fon alacağım şeklinde ikna ettiğim kişilerdendir. Kendisi bana bu süreçte en insanca davranan kişilerdendir. Arda Turan toplamda bana 13.900.000 USD parayı parça parça olacak şekilde teslim etmiştir. Ben kendisine 6.400.000 USD parayı geri ödedim ancak geri kalan parayı ödemedim. Arda Turan’dan aldığım bu paraların bir kısmını dışarıda bir kısmını da bankada elden teslim aldım. Odamın içerisinde kamera bulunmamaktadır fakat merdivenlerden çıkınca benim odamı gören kamera mevcuttur. Bana para teslim etmeye gelen kişiler elinde çanta ile gelirler, parayı teslim ettikten sonra boş çanta ile giderler.”

“Arkadaşımdan 4 milyon dolar borç aldım, 4 milyon dolara arazimi sattım ve elden verdim”

Ben de yine aynı şekilde 4.000.000 USD daha Fulya Acıbadem’in karşısında bulunan SS Moto Kiralamadaki Sinan Kandemir isimli arkadaşımdan borç alarak kendisine götürdüm yine elden verdim. Akabinde tam tarihini hatırlayamamakla birlikte Eyüp Sultan Sütlüce’de bulunan arazimi satıp 4.000.000 USD daha nakit parayı elden verdim. Zaman zaman bana ödeme yaptı.

“Denizbank’tan 33 milyon TL kredi çekip Erzan’a elden verdim”

En son fonda çok sıkışma var diyerek beni o kadar çok sık aradı ki 33.000.000 TL Denizbanktan kredi çektim. Bunu da elden Seçil Erzan’a verdim. Toplamda bu zamana kadar 13.900.000 USD nakit elden para verdim. Kendisi de bana 6.400.000 USD geri ödedi ancak kalan parayı ödemedi.

“Bana sunduğu belgede Denizbank kaşesi ve kendisine ait ıslak imza bulunmaktadır”

Seçil Erzan bana verdiğim paraya ilişkin yazılı bir belge sundu hatta bu belgede Denizbank kaşesi ve kendisine ait ıslak imzası bulunmaktadır.

“Başından itibaren Denizbank’a ve Hakan Ateş’e güvenerek fona para yatırdığımı düşünmüştüm”

Yıllardır çalışıp kazandığım bütün paramı emeğimi Seçil Erzan beni kandırarak yok etmiştir. Her şeyden öte para için yalan söylediğimi söyleyerek beni zor duruma sokmuştur. Çok üzgünüm, bu olay beni çok yıprattı. Bütün birikimim bir anda gitti. Başından itibaren Denizbank’a ve Hakan Ateş’e güvenerek fona para yatırdığımı düşünmüştüm. Başta Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş olmak üzere bu işte sorumluluğu bulunan tüm Denizbank yöneticilerinden ve Seçil Erzan’dan şikayetçiyim.” 

Denizbank teftiş raporu:

“28/04/2023 tarihli Denizbank Teftiş Kurulu Başkanlığı inceleme raporunda özetle; Müşteki Arda Turan’ın Denizbank nezdinde yaşanılan süreçte bir işlem yaptığına veya dönemsel olarak yapılan bildirimlere ve iddia ettiği yatırımlara ilişkin hiçbir iz olmadığını, buna rağmen bankaya hiç başvurmadığını, işlemlerin tamamen Arda Turan ve itimatının tam olduğu Seçil Erzan arasındaki çok yakın şahsi ilişkilere dayanılarak ve paraların fahiş faiz beklentisi ile banka sistemi dışına kasten çıkarıldığına ilişkin değerlendirmenin yapıldığı anlaşılmış olup yine 15/05/2023 tarihli Denizbank Teftiş Kurulu Başkanlığı inceleme raporunda özetle; müşteki Arda Turan’ın parasını bankacılık sistemi dışında değerlendirmesi için Seçil Erzan’a verdiğini, verdiği parayı geri alabilmek için uzun bir süre Seçil Erzan ile şahsi iletişim kurup bankayı hiç bir şekilde bilgilendirmediğini, söz konusu yapının bir saadet zinciri olduğu belirtilmiştir”

Savcılık değerlendirmesi

“Şüpheli Seçil Erzan’ın müşteki Arda Turan’ı Denizbank bünyesinde kurulmuş Hakan Ateş’e ait bir fon olduğunu ve bu fondan çok fazla insanın kazanç sağladığını söyleyerek fona para yatırmaya ikna ettiği, toplamda müştekiden 13.900.000 USD nakit elden para alıp sadece 6.400.000 USD parayı fon getirisi olarak geri vermek suretiyle müştekiyi dolandırdığı, akabinde şüpheli Seçil Erzan’ın Denizbank kaşesi ve kendi ıslak imzası bulunan sahte belgeleri oluşturup müştekiye verdiği, Seçil Erzan’ın alınan ifadesinde müşteki beyanlarını doğruladığı ve Arda Turan’dan 13.900.000 USD alarak sadece 6.400.000 USD parayı geri verdiğini ikrar ettiği, bu haliyle şüpheli Seçil Erzan’ın müştekiden 7.500.000 USD alarak dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik suçlarını işlediği anlaşılmıştır. Dosya kapsamında müşteki tarafından sunulan şüpheli ile aralarında gerçekleşen görüşmelerden de anlaşılacağı üzere Arda Turan’ın şüpheli Seçil Erzan’a yatırım amacıyla vermiş olduğu paranın durumunu sorduğu ve şüphelinin görüşmelerde annesinin hastalığı gibi çeşitli bahanelerle müştekiyi kandırarak oyaladığı, müştekinin Seçil Erzan’a başından itibaren iyi niyetli yaklaştığı ve parasını iade etmesi için telkinlerde bulunduğu, bu süreçte dahi insani yönleri sebebiyle çalıştığı bankaya şikayet etmediği ve dosya kapsamında en çok parayı veren mağdur olduğu anlaşılmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x