CANLI BLOG | ABD, Suriye’de hedefleri vurdu; Gazze’ye yardım akmıyor, “damlıyor demek bile zor”

T24 Dış Haberler

ABD ordusu, Suriye’deki iki noktayı vurduğunu açıkladı. ABD, hedef alınan tesislerin İran ve onunla bağlantılı gruplar tarafından kullanıldığını söyledi. 

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, günlerdir yakıtın tükendiğine dair çağrılar yapılmasına rağmen Gazze’ye yardımın “damladığını bile söylemenin zor olduğunu” ifade etti.

Avrupa Birliği liderleri, İsrail ve Hamas arasındaki savaşa, Gazze’ye yardım sokulması için “ara verilmesini” istedi. 

Hamas, İsrail’in 7 Ekim’den sonra yaptığı hava saldırılarında 50 kadar rehinenin öldürüldüğünü söyledi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, savaşın başından bu yana 7 bin Filistinlinin öldürüldüğünü söylüyor. 7 Ekim saldırılarında bin 400 kişinin Hamas tarafından öldürüldüğünü söylerken, militan grubun elinde 220 tane rehine bulunduğunu savunuyor. 

İşte savaşın 21. gününden dakika dakika öne çıkanlar…*

07.20 | ABD’li yetkililer: Suriye saldırı ile İsrail arasında koordinasyon yok

BBC’nin aktardığına göre ABD’li yetkililer, Suriye’ye yapılan saldırıyı İsrail ile koordine etmediklerini ve İsrail’in saldırı hakkında bilgisi olmadığını söylediler. 

06.47 | ABD’li yetkililer: Suriye’deki saldırılar İran silah depolarını vurdu

ABD’li yetkililer, vurulan hedeflerde İran güçlerinin silah depoladığını söyledi. 

05.45 | ABD ordusu, Suriye’nin doğusundaki tesisleri vurdu

ABD, Suriye’de İran ve ona bağlı gruplar tarafından kullanıldığını belirttiği iki tesisi vurdu. 

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, saldırıların “meşru müdafaa” kapsamında Irak ve Suriye’deki ABD personelini korumak için yapıldığını belirtti. 

“ABD’ye yapılan İran destekli saldırılar kabul edilemez ve durmak zorunda. İran saklanıp, askerimize yapılan bu saldırılardaki rollerini reddetmek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz” diyen Austin, “İran’ın piyonları” ABD güçlerine saldırmaya devam ederse daha sıkı önlemler alacaklarını belirtti. 

Austin, “ABD’nin saldırılarının İsrail-Hamas savaşından bağımsız olduğunu” söylerken, ABD’nin konuya dair yaklaşımında bir değişim olmadığını vurguladı. 

05.20 | Mısır’da yerleşim yerine füze düştü

Mısır’ın Taba kentinde yerleşim yerine isabet eden füze nedeniyle 5 kişi yaralandı.

Mısır yerel medyasında yer alan haberlere göre, Taba Hastanesinin yönetimine tahsis edilen konuta füze isabet etti.

Haberde, 5 kişinin yaralandığı olayda can kaybının olmadığı bilgisine yer verildi.

Olay yerine güvenlik güçlerinin sevk edildiği bilgisine yer verilen haberde, füzenin nereden atıldığının henüz bilinmediği, olaya dair gerekli soruşturmaların başlatıldığı belirtildi.

Olaya ilişkin Mısır makamlarından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

03.11 | Hamas, Tel Aviv ve Yafa’ya füze saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu

Hamas, Telegram kanalı üzerinden yaptığı yazılı açıklamayla saldırının detaylarını duyurdu. Açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki saldırılara yanıt olarak, Tel Aviv, Yafa ve işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Yahudi yerleşim birimlerine yönelik çok sayıda füze saldırısı gerçekleştirildiği belirtildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre de atılan füzeler nedeniyle Tel Aviv ve Yafa dahil olmak üzere İsrail’de bir çok noktada sirenler çaldı. Gazze’den atılan füzelerin büyük çoğunluğu İsrai’le ait “Demir Kubbe” sistemi tarafından havada imha edilse de bazıları Tel Aviv’de bazı bölgelere isabet etti.

İsrail’in Kanal 12 televizyonunun haberine göre ise Demir Kubbe, Gazze’den Tel Aviv’e fırlatılan en az 10 füzeyi imha etti.

Yedioth Ahronoth gazetesi ise Gazze’den atılan bir füzenin Tel Aviv yakınlarına düştüğünü aktardı.

03.06 | AB, İsrail-Hamas saldırısını sonlandırmak için barış konferansı istiyor

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, İsrail-Hamas saldırısnı sonlandıracak bir barış konferansının “yakında” düzenlenebileceğini, ancak AB’nin bulunacağı böyle bir konferansta Hamas’a bir rol görmediklerini bildirdi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de yapılan AB Liderler Zirvesinin ilk gününün ardından basın toplantısı düzenledi.

Her iki başkan da AB’nin terör örgütü olarak gördüğü Hamas’ın İsrail’e saldırılarını kınadı ve İsrail’in günlerdir bombalamaya devam ettiği Gazze’ye insani yardımların en hızlı şekilde ulaştırılmasının önemine vurgu yaptı.

2.25 | İsrail ile çatışan Hizbullah, bir mensubunun öldüğünü duyurdu

Hizbullah, Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesinde İsrail ordusu ile yaşanan çatışmalar hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, Taha Hüseyin Taha adlı bir Hizbullah mensubunun görev sırasındayken hayatını kaybettiği aktarıldı.

Lübnan-İsrail sınırında 8 Ekim’den bu yana süren çatışmalarda ölen Hizbullah mensuplarının sayısı 46’ya yükseldi.

02.13 | Hamas lideri Heniyye: “Gazze’ye yönelik saldırının devam etmesi tüm bölgeyi kontrolden çıkaracak”

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, abluka altındaki Gazze’ye yönelik saldırıların devam etmesinin sonuçları konusunda uyarıda bulunarak, bunun “tüm bölgeyi kontrolden çıkaracağını” söyledi.

Heniyye, akşam geç saatlerinde yayımladığı video kaydında, “Filistin topraklarında Hamas dahil olmak üzere tüm direniş hareketleri, halkını ve toprağını özgürleştirmeyi amaçlayan ulusal kurtuluş hareketleridir. Terör ise işgalci olan, ona destek veren ve soykırıma sessiz kalandır. Gazze’ye yönelik saldırının devam etmesi tüm bölgeyi kontrolden çıkaracak. Burası sıcak bir fay haline geldi ve kimse bunun gidişatını veya sonucunu tahmin edeme. 20 gün geçti. Kassam Tugayları öncülüğündeki direniş, sınırlarını koruyor ve mesajlarını güçlü bir şekilde gönderiyor. Savaşın 20. gününde Gazze’deki direnişin iyi durumda olduğunu vurguluyoruz” dedi.

TIKLAYIN – Heniyye’nin açıklamalarının tamamı

02.00 | İsrail: Kara operasyonu koşullar hazır olduğunda başlayacak

İsrail’in Tel Aviv kentinde basın açıklamasında konuşan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail güçlerinin Hamas’a karşı savaşta bir sonraki adımlara hazırlandığını belirterek, “Gazze’deki kara operasyonu koşullar hazır olduğunda başlayacak.” dedi.

00.44 | DSÖ: Gazze’de insani yardım eksikliği nedeniyle binlerce hasta ölüm riski ile karşı karşıya 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X hesabından İsrail-Hamas savaşına ilişkin paylaşımda bulundu.

“Gazze’de sağlık ve insani yardım eksikliği binlerce hastayı ölüm riskiyle karşı karşıya bırakıyor” ifadelerini kullanan Ghebreyesus, DSÖ’nün, Gazze’deki insanlara dayatılan mevcut gıda, su ve yakıt kesintilerinin yerine insani bir ateşkes çağrısında bulunduğunu kaydetti.

00.38 | Heniyye: Gazze’de devam eden İsrail saldırıları tüm bölgeyi istikrarsızlaştıracak  

Hamas’ın siyasi bürosu başkanı İsmail Haniyye, Gazze’de devam eden İsrail saldırılarının “tüm bölgeyi istikrarsızlaştıracağını” söyledi ve kimsenin işlerin nasıl sonuçlanacağını tahmin edemeyeceğini belirtti. 

Heniyye, Gazze’deki direnişin iyi olduğunu ve amacının sapmadığını söyledi. 

00.35 | ABD: Gazze’de sivil kayıplar var ve daha fazlasının olacağı konusunda dürüst olmak gerekiyor 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, basın açıklamasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kirby, İsrail ordusunun, işgal altındaki Gazze’ye düzenlediği saldırılarla ilgili, “Sivil kayıpların olduğu ve muhtemelen daha fazlasının olacağı konusunda dürüst olmak gerekiyor. Çünkü savaş budur. Acımasızdır, çirkindir, düzensizdir.” diye konuştu.

Dünden (26 Ekim) öne çıkanlar

  • 17.13 | Arap ülkeleri Gazze hakkında ortak bir bildiri yayınladı
  • 17.30 | BM Genel Kurul Başkanı, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını kınayarak, kendi kendini savunma hakkının “ayrım gözetmeksizin ve orantısız intikam alma” hakkını doğurmadığını söyledi
  • 21.05 | İsrail’de 7 Ekim’den bu yana sınıra yakın bölgelerdeki 125 bin kişi tahliye edildi
  • 21.25 | Hamas heyeti Moskova’yı ziyaret etti; yetkililerle görüşüldü 
  • 22.53 | İsrail Hava Kuvvetleri: Hamas’ın Darj Tafah taburunun komutanı Rafat Abbas öldürüldü 
  • 23.34 | Hamas, Tel Aviv’e roket attı 
  • 23.39 | Filistin Kızılayı: Gazze’de 940’ı çocuk olmak üzere bin 650 kişi enkaz altında 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x