Ethereum İçin Beklenen Tarih Resmen Açıklandı!

Ethereum (ETH) geliştiricileri, stake edilmiş ETH çekimlerine olanak tanıyacak uzun zamandır beklenen Shanghai yükselmesi için nihai tarihi resmen duyurdu.

Ethereum Shanghai hard fork tarihi açıklandı

Geliştiriciler, Perşembe günü All Core Developers Execution Layer #157 toplantısında uzun zamandır beklenen Shanghai hard forku için tarihi belirlediler. Nihai karara göre, stake edilmiş ETH’lerin çekilmesini sağlayacak yükseltme 12 Nisan’da uygulanacak.

“Shapella” olarak adlandırılan Shanghai yükseltmesi, Ethereum’un tamamen PoS (Proof of Stake) ağına geçişinin tamamlandığını işaret ediyor. 12 Nisan’da uygulanan Shanghai yükseltmesi ile birlikte stake edilmiş ETH’lerin çekilmesi mümkün olacak.

Kriptokoin.com olarak Shanghai hard fork bilmeniz gerekenlere bu yazıda yer verdik.

Shanghai yükseltmesi ile neler değişiyor?

Validatörler, Shanghai yükseltmesinin ardından Beacon Chain’de stake ettikleri Ethereum’larını yürütme katmanına çekebilecekler. Ayrıca yürütme ve konsensüs katmanlarına yeni özellikler ekleniyor. Yürütme katmanı (Shanghai), konsensus katmanı (Capella) ve Engine API’deki değişiklikler, Shapella yükseltmesi içinde uygulanacak.

Yükseltme için yazılım sürümleri yakında Ethereum istemcileri tarafından duyurulacak ve node operatörlerinin ve validatörlerinin istemci yazılımlarını güncellemeleri gerekiyor. Son zamanlarda, Ethereum çekirdek geliştiricileri, birkaç validatörün en son istemci yazılımı sürümlerine yükseltme yapmadığını ve bunun da Goerli testnet üzerinde Shapella yükseltmesinin ardından sorunlara yol açtığını belirtti.

600 dolardan kilitlenen Ethereum (ETH) kilitleri açılıyor

Yakın tarihli bir Binance raporu, Şanghay yükseltmesinin ETH üzerinde satış baskısına neden olabileceğinden bahsetti. Artık resmen duyurulan Shanghai hard fork tarihi, Aralık 2020’den bu yana kilitli olan ETH’lerin artık çekilebilmesini sağlayacak.

Aralık 2020’de ETH staking havuzları açıldığında, ETH fiyatı 400 ila 700 dolar arasında değişiyordu. Tersine, birçok yatırımcı, Ethereum ATH olan 4.200 dolara yaklaştığında staking yapmaya başladı.

Binance’in Şubat tarihli raporuna göre:

400-700 dolar aralığındaki fiyatlarda önemli miktarda ETH’nin (yaklaşık 2 milyon) stake edildiğini not ediyoruz – bu, Aralık 2020’deki en erken stake yapanları temsil ediyor – o sırada likit staking çok daha az bilinmesi nedeniyle likit olmayan bir grup olması muhtemeldir.

Lido, Ethereum çekme işlemlerini erteledi

En büyük Ethereum staking platformu olan Lido Finance, staked Lido (stETH) çekme işlemlerini Mayıs ayına erteleneceğini duyurdu. 2 Ocak 2023’te Lido, TVL açısından MakerDAO’yu geride bırakarak en büyük ETH staking platformu galine gelmişti.

ETH fiyatı açıklanan Shanghai hard fork tarihi esnasında %1,5 yükselişle 1,656.87 dolardan işlem görüyor. Geçen haftada göre olan kazancını %8.5 civarında tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir