Fed/Bullard: Finansal stres 2007-2009 dönemine kıyasla düşük

Bullard Arkansas Bankacılar Derneği’nin bir toplantısında yaptığı konuşmada Fed’in yüksek enflasyon nedeniyle yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için gerekeni yapacağını söyledi.

Bullard “Daha gidecek uzun bir yolumuz var. ‘İnatçı’ yüksek enflasyon, hedefe ulaşmanın zorlu olacağını gösteriyor. ABD ekonomisi için en büyük risklerden birisi enflasyonun yerleşik hale gelmesi” değerlendirmesini yaptı.

Son yaşanan bankacılık krizine değinen Bullard tahvil getirilerindeki son düşüşün ABD ekonomisindeki sıkıntıları hafifleteceğini söyledi. Finansal koşulların sıkılaştığını kaydeden Bullard “Ancak finansal stres ve finansal koşullar bugün itibariyle 2007-2009 yıllarındaki mali kriz dönemine kıyasla düşük” şeklinde konuştu.

Bullard’ın bu sene FOMC’de oy hakkı bulunmuyor.

ABD tarihinde görülen en büyük ikinci bankacılık iflaslarına rağmen Fed yetkilileri geçen ay 25 baz puan faiz artışına gitmişti. Bullard devam eden uygun makro ihtiyati politikanın finansal stresi çevreleyeceğini, uygun para politikasının da enflasyonu aşağı yönlü baskılayacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir