Fitch: Asya-Pasifik bankaları dirençli

Fitch Ratings Asya-Pasifik bankalarının, ABD bankacılık sektöründe yaşanan iflaslara neden olan risklere karşı dirençli olduğunu söyledi.

Fitch, “İki bankanın çöküşüne katkıda bulunan zayıflıklar, Asya-Pasifik bankaları için derecelendirme değerlendirmelerimizde zaten dikkate alınan faktörler arasında yer alıyor. Öte yandan bunlar genellikle yapısal faktörlerle dengeleniyor” diye yazdı.

Raporda, risklerin gerçekleşme eğiliminin en yüksek olduğu yerler Hindistan ve Japonya olarak belirtildi.

Fitch’in Asya-Pasifik’teki bankalarla ilgili değerlendirmesi, ABD Hazine Bakanı Yellen’ın tüm sigortasız mevduatların gelecekteki banka iflaslarına karşı korunamayabileceğini söylemesiyle geldi.

Fitch, bölgedeki dijital bankalar için mevduatlarda önemli derecede volatilite riski görse de, Asya-Pasifik’teki hükümetlerin gerektiğinde bankalarını desteklemek için adım atacağını ve bu olasılığın daha fazla riski azaltmaya yardımcı olacağını belirtti.

Fitch, Avustralya ve Japonya’daki düzenleyicileri örnek olarak göstererek, “Değerleme kayıplarından kaynaklanan risklerin, yetkililerin gerektiğinde bankalara likidite desteği sağlama olasılığıyla dengelendiğine inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir