İzmit Belediyesi’nin tüm gayrimenkullerine haciz konuldu

İzmit Belediyesi’nin tüm gayrimenkullerine SGK’ye olan prim borçları gerekçesiyle haciz konuldu. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet belediyenin borcunun çok üzerinde ‘taşkın haciz’ denen bir yöntemle karşı karşıya olduğunu, sorunun çözülmesi için SGK ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve olumlu bir geri dönüş beklediklerini ifade etti.

SGK’DAN AYNI GÜNDE İKİ FARKLI KARAR

Evrensel’den İzel Gözde Meydan’ın haberine göre İzmit Belediye Başkanı Hürriyet Kocaeli’ de borçlu başka belediyelerin de olduğunu fakat hiçbir belediyenin tüm mallarının haczedilmediğini ifade ederek “Borçlarımızı yapılandırma ya da takas usulüyle ödemek isteğimiz karşılık bulmadı. AKP’li belediyelere gelince rahatlıkla takas yapılabiliyor. Bizim de çok rahat satılabilecek dairelerimizi öneriyoruz ama bizden alınmıyor. SGK’ ya ‘mal beyanı olarak sunduğumuz 435 adet gayrimenkulümüze haciz koyabilirsiniz’ diye bildirimde bulunduk. İlk başta 435 adet gayrimenkulümüze haciz koyuyorlar. Çok ilginç aynı gün yazıyı yeniliyorlar. ‘Sistemden haciz koyma işlemi gerçekleştirilememiş olup İzmit Belediyesi Başkanlığına ait tüm gayrimenkullere haciz konulmasına’ diye ikinci bir yazı çıkıyor ve 3 binin üzerinde gayrimenkulümüze haciz işlemi uygulanıyor” dedi.

Konuyla ilgili SGK Başkanı ve il müdürüyle de görüştüklerini belirten Hürriyet “Borçları nedeniyle başka şirketler kuran belediyeler var. Biz öyle işlere de girmedik. Borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Nakit akışı sağlamaya çalışıyoruz. Takas yapmak istediğimiz gayrimenkul arazilerini de sunduk kendilerine. ‘Kabul ederseniz tüm bu arazilere karşılık takas yapmak istiyoruz. Sadece takibe giren miktar değil, tüm borçtan kurtulmak istiyoruz’ dedik. ‘Bu takası kabul ederseniz biz uzun vadeli olarak takas ile bu borçları ödeyeceğiz ve bir daha bu hacizle uğraşmak istemiyoruz’ dedik” diye konuştu.

HACİZ KARARINI AK PARTİLİ İSİM DUYURDU

İzmit Belediyesi’nin araçlarına haciz konduğu bilgisini ilk olarak AK Parti’nin İzmit Belediye başkan aday adayı olması beklenen Talha Kös sosyal medya hesabından duyurmuştu. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; “Araçlara haciz konulduğundan basın haber yapmadan önce haberim olmadı. Haber yapılınca il müdürlüğüne sorup öğrendik. Bunları kim haber yaptırıyor? Kim el altından haber alıyor? Belediyeye kurumsal olarak bildirilmeyen bir şeyden nasıl birilerinin bilgisi oluyor? AKP’li Talha Kös açıklama yapmıştı. Benim bilmediğim bir şeyi Talha Kös nereden biliyor? Kurumları bir sopa gibi, dövme aracı gibi kullanıp İzmit Belediyesi’ni sıkıştırma politikasını biraz da buradan yola çıkıp söylüyoruz. Bütün belediyelere uygulanan rutin bir politika olmuş olsaydı altında bu kadar şey aramazdık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x