Milletvekiline ‘monarşiye hakaret’ten 6 yıl hapis cezası

Tayland’da 29 yaşındaki milletvekili Rukchanok Srinork, 2020’de sosyal medyada yaptığı bir paylaşımlarla monarşiye hakaret ettiği iddiasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

The Guardian’ın haberine göre, “Buz” (Ice) lakabıyla bilinen eski aktivist, mevcut milletvekili Rukchanok, monarşiye karşı suçlar ile bilgisayar suçlarını düzenleyen yasalar uyarınca suçlu bulundu. Rukchanok, davaya konu olan Twitter mesajında, Covid-19 aşısı üretiminin Kral Maha Vajiralongkorn’a ait bir şirkete verilmesini eleştiriyordu. İkinci paylaşımında ise vekil, Kral hakkında argo ifadelerin yer aldığı paylaşımı yeniden paylaşmıştı. Davada, atılı suçlamaları reddeden vekil, benzer eylemlerde bulunmama koşuluyla yaklaşık 14 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı. Rukchanok, karara itiraz etmeye hazırlanıyor.

VEKİL, MAYIS AYINDA MECLİSE GİRMİŞTİ

Avukatının açıklamasına göre, ilerici İleri Hareket Partisi’nden milletvekili olan Rukchanok Srinok’a kefalet hakkı verilmesiyle vekilin meclis görevlerine devam etmesi mümkün olacak. Üst mahkemenin temyiz başvurusunu reddetmesi halinde ise Rukchanok’un milletvekilliği düşecek. Rukchanok, mayısta yapılan genel seçimlerde meclise girmişti.

Tayland’da “Lese Majeste” olarak adlandırılan “Kral’a İhanet” yasası, Kraliyet ailesine yönelik her tür eleştiriyi yasakladığı için ifade özgürlüğü savunucuları tarafından eleştiriliyor. Yasa, dünyada Kraliyet ailelerini korumak amacıyla uygulanan benzer kanunların en katılarından biri kabul ediliyor. Yasaya göre, Kraliyet ailesi mensubu herhangi birine hakarette bulunan, bu kişileri karalayan ya da tehdit edenler 3 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x