Şeref Oğuz: Biz sahiden istersek yabancı sermaye gelir

Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, ekonomi yönetiminin yabancı sermaye için yurt dışında kaynak ararken, içerde gerekli düzenlemeleri yapmamasının “samimi olmadığını” ifade etti. Bu konuda yapılacaklar belli diyen Oğuz, ekonomide heteredoks etkilerin devam ettiğini ve yabancı sermayenin de bunun farkında olduğunu belirtti.

Şeref Oğuz’un “Biz sahiden istersek yabancı sermaye gelir” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Aslında kapı kapı dolaşmaya gerek yok. Eğer kaynak arıyorsak yapılacaklar belli…

(…)

Cumhurbaşkanı bizzat yeni ekonomi politikasını destekleyeceğini, Ortodoks modelinden dönüş olmayacağını açıklasın. Kamu harcamalarındaki çılgınca gidişat durdurulsun. Faiz, üzerinde sürekli müzakere yapılan “nas” olmaktan çıkarılsın. Gece yarısı Resmi Gazete sürprizlerine son verilsin…

İKİ SORU İKİ CEVAP

Sahi, biz kaynak isterken samimi değil miyiz?

Değiliz… ‘İster’ gibi yapıyoruz. Onlar da ‘verir’ gibi yapıyor. Zira Türkiye’nin kaynak girişini hızlandırdığı dönemlerde, bütçe disiplini, cari açık, borç yönetimi, kur rejimi gibi alanlardaki içtenliğimiz, tutumumuz farklı idi. Bugün ekonomi yönetiminin söylemi ‘Ortodoks’ olsa da siyasetin dili hala ‘Heterodoks’ tonda ve yabancılar bu durumun fena halde farkında…

Gelen kaynağın nereye gideceği önemli mi?

Evet, hem de çok… Yabancı; kaynak aktarırken 2 şeye bakıyor; 1-ne kazanacağına, 2-geri ödenmesine… Türkiye, borca sadakat konusunda çok iyi bir performansa sahip… Ama şimdiki sorun; ekonominin sürüklendiği krizde, aldığı kaynağı geri ödeme imkânının olup olmamasında… Eğer dışarıdan bulunan kaynağı seçmenine, yandaşına, verimsiz alanlara harcayacaksa, yabancı da bunu sorguluyor. ‘Dış kaynak ile iç tüketim’ sayesindeki ‘yüksek büyüme’ yaklaşımını kavrayamıyor.

YABANCI DÖVİZİNE MUHTAÇ OLMAK

Nedir yabancı dövizine muhtaç olmak? Kaynakların kurumuştur, tercihler arasından geriye düşmüşsündür. Ülkene gelecek en ufak yatırım bile kaynağını, kullanımını sorar olmuştur. Kendi ülkesindeki enflasyonu ve senin enflasyonunu karşılaştırıyordur. Sana gelmek için ekstra talepleri vardır.

Yabancı dövizine muhtaç olmak, taviz vermektir. Mevcut politikandan taviz verirsin. Yabancı dövizine muhtaç olmak; güveni inşa edemediğinin göstergesidir. Yabancı sadece kendisinin değil, parasının dolanımı için bile güvenlik arar. Sizce biz yabancı dövizine muhtaç mıyız? Ne yazık ki evet…” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x