Maçoğlu da Atalay için yola çıktı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ve Gezi tutsaklarının hukuksuz şekilde tahliye edilmemesi ile depremden sonra Hatay halkının sorunlarının çözülmemesine karşı Hatay’dan Ankara’ya başlattığı “Özgürlük Yürüyüşü”nün 6. gününde…

Bugün yürüyüş Dörtyol ilçesinde başlayarak, Mustafabeyli Mahallesi’nde sona erecek. Yürüyüş öncesi yapılan açıklamada, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, kısa bir konuşma yaptı.

“BİZİ HALA BURADAYIZ”

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), TİP Milletvekili Atalay’ın başvurusunu Genel Kurul’a sevk edip, 12 Ekim’de görüleceğini ifade eden Baş, “Yargıtay Üçüncü Dairesinin Gezi Davası kapsamında verdiği kararlar Türkiye için kara bir lekedir” dedi.

Herkesi “Özgürlük Yürüyüşü” etrafında bir araya gelerek mücadele etmeye çağıran Baş, yürüyüşün Hatay kolunun son günü olduğunu belirterek, “Depremde milyonlarca yurttaş evsiz, yurtsuz, okulsuz kaldı, pek çoğu da yaşamsız bırakıldı. Elbette bu enkazın bir sorumlusu, bu enkazın sorumluları vardı. Önce yaralarımızı hep beraber sarmak için muazzam bir dayanışmayı hayata geçirdik. O günlerde yurttaşın yurttaş için neler yapabileceğini, emekçilerin vicdanını kilometrelerce öteden gelip halkına karşı vazifesini yerine getiren onlarca genç bedenin taşıdığı kocaman yürekleri gördük. Karşımıza sayısız engel çıksa da bu ülkede iktidar sahibi olanlar kendi halkına karşı akla ermeyecek ihanetlere girişse de biz yurttaşlığı, dik durmayı birbirimize miras bıraktık. Bu vesileyle yitirdiğimiz tüm dostlarımızı, yurttaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyorum. Geride kalanlara, mücadele azmine yürekten sevgilerimi, selamlarımı iletiyorum. Son sözümüz şudur; Biz hâlâ buradayız, hiçbir yere gitmedik, gitmiyoruz” diye belirtti.

MAÇOĞLU’NDAN DESTEK

Yürüyüşün altıncı gününde Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Maçoğlu, yürüyüşe destek amacıyla yola çıktıklarını belirterek şunları yazdı:

“Can Atalay başta olmak üzere Gezi tutsaklarına yapılan hukuksuzluğa karşı özgürlük yürüyüşü gerçekleştiren ve Hatay’dan yola çıkan TİP Genel Başkanı Erkan Baş’a destek olmak için Dersim’den yola çıktık.Yarın bütün hukuksuz, adalet dışı uygulamalara karşı omuz omuza yürüyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x